Jak smog wpływa na nasze zdrowie?

Więcej alergii, choroby płuc

Kontakt ze smogiem, nawet krótkotrwały, może obniżać jakość życia i być realnym zagrożeniem dla zdrowia. U osób zdrowych  może wywoływać: stany zapalne, podrażnienie spojówek, krtani i tchawicy, łagodne, przemijające stany zapalne płuc czy zmęczenie.

W ciągu ostatniej dekady dwukrotnie zwiększyła się zachorowalność na choroby atopowe, takie jak katar sienny czy astma. Badania wskazują, że alergeny które wnikają  do układu oddechowego łączą się z zanieczyszczeniami powietrza i to właśnie one nasilają odpowiedź zapalną organizmu na alergeny. Co więcej, połączenie alergenów i zanieczyszczeń powietrza powoduje, że układ odpornościowy człowieka reaguje intensywnie na czynniki potencjalnie nieszkodliwe. Z tego powodu z dekady na dekadę wzrasta liczba alergików – właśnie przez zanieczyszczone powietrze.

Wdychanie zanieczyszczeń powietrza może prowadzić również do rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, która skraca życie pacjenta nawet o 10 do 15 lat. Główną przyczyną rozwoju POCHP jest palenie tytoniu, jednak badania dowodzą, że nawet osoby, które nigdy nie paliły papierosów mogą zachorować na tą chorobę w skutek ekspozycji na duże zanieczyszczenia powietrza – obecnie to już blisko 40% przypadków.

Choroby przewlekłe i nowotwory

Z kolei u osób z chorobami przewlekłymi taki jak np. astma czy właśnie przewlekła, obturacyjna choroba płuc (POCHP) dochodzi do zaostrzenia objawów, nierzadko ze skutkiem śmiertelnym.

Cykliczny i wieloletni kontakt z zanieczyszczeniami powietrza może prowadzić do rozwoju nowotworów złośliwych, np: płuc, zatok, jamy ustnej, gardła, krtani czy przełyku, a także do rozwoju chorób serca (zawałów) czy nadciśnienia.

Smog jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci, kobiet w ciąży, alergików oraz osób starszych i cierpiących na schorzenia układu oddechowego.

Smog a zdrowie dzieci

Smog szczególnie niekorzystnie oddziałuje na zdrowie dzieci i to już w okresie płodowym. Może powodować wady wrodzone i pogorszenie parametrów urodzeniowych, takich jak obwód główki, masa czy długość ciała. Niesie to ze sobą bardzo poważne konsekwencje: start dziecka jest słabszy i może powodować wolniejszy rozwój umiejętności w pierwszych latach jego życia m.in. umiejętności poznawczych, językowych, a w przyszłości może prowadzić do problemów z koncentracją czy funkcjonowaniem w grupie rówieśników. Dzieci są najbardziej narażone na negatywne skutki oddychania zanieczyszczonym powietrzem, ponieważ ich układ oddechowy jest niedojrzały, a drogi oddechowe wąskie i krótkie (większa podatność na podrażnienia i stany zapalne). Znaczenie ma również ich niski wzrost i to, że większość zanieczyszczeń kumulowanych jest bliżej gruntu oraz fakt, że część
z nich oddycha ustami, a nie nosem, który filtruje więcej zanieczyszczeń.

45 000 ofiar smogu rocznie

Każdego roku w naszym kraju z powodu chorób związanych z wysokimi zanieczyszczeniami powietrza umiera przedwcześnie nawet 45 tysięcy osób, czyli małej wielkości miasto!

Wśród europejskich krajów z najgorszym powietrzem, Polska plasuje się bardzo wysoko, bo na 5 miejscu[źródło]. Oznacza to, że walka o czyste powietrze w Polsce to realne wyzwanie.

Dane te dla całej Unii Europejskiej również nie wyglądają dobrze. Smog to przyczyna zgonów blisko 400 000 osób – każdego dnia umiera ponad 1 000 osób! Jest to 10-krotnie więcej niż osób ginących w wypadkach drogowych!
Koszty walczącej z tym zjawiskiem służby zdrowia są szacowane na setki miliardów euro.

Źródło: Europejski Trybunał Obrachunkowy, Sprawozdanie specjalne nr 23/2018 pt. „Zanieczyszczenie powietrza – nasze zdrowie nadal nie jest wystarczająco chronione”.