Uczulenie na pyłki – szczególnie częste i dokuczliwe
Alergia na pyłki to najpowszechniejsza choroba alergiczna układu oddechowego. Cierpi na nią nawet 10–20% naszego społeczeństwa. Pojawia się ona zgodnie z kalendarzem pylenia roślin, które mają działanie alergizujące. Alergicy powinni stale kontrolować ten kalendarz, gdyż pomaga on dobrze przygotować się do sezonu pyleń i ograniczyć ekspozycję na szczególnie drażniące czynniki. Warto pamiętać, że pylenie tych samych roślin pojawia się w różnym czasie w różnych częściach kraju. Do walki z pyłkami warto również używać oczyszczaczy powietrza, które są wyposażone w specjalne filtry przeciwpyłowe i chronią przed alergenami pomieszczenia, w których przebywamy.
W naszym kraju pylenie roślin występuje od stycznia do września, czyli aż 9 miesięcy w roku!
Trawy
Za sezonową alergię u Polaków odpowiadają przede wszystkim pyłki traw. Kwitną od kwietnia, a ich wysokie stężenie utrzymuje się do drugiej połowy lipca. Jednak objawy alergii można odczuwać nawet do końca września.
Powodują zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek, wodnisty katar, świąd nosa, kichanie, zatkany nos, łzawienie, zaczerwienienie i pieczenie spojówek. W dniach, gdy ekspozycja jest wysoka, mogą występować nawet objawy astmatyczne, takie jak: napady kaszlu, świszczący oddech i uczucie ucisku w klatce piersiowej oraz duszności. Koszenie trawników, spacery po łące czy kontakt z sianem mogą nasilać objawy uczulenia.


Brzoza
Brzoza jest drzewem niezwykle popularnym w Polsce. Pyli w marcu i kwietniu, powodując u alergików całe spektrum nieprzyjemnych objawów, takich jak: kichanie, wodnisty katar, swędzenie nosa i oczu, łzawienie i zaczerwienienie oczu. Aby ochronić krtań, tchawicę i oskrzela przed alergenami, należy dbać o drożność nosa, który jak filtr wyłapuje większość ziaren pyłku z wdychanego powietrza.
Osoby uczulone na pyłki brzozy mogą także reagować alergicznie na pyłki leszczyny i olchy – są to tzw. reakcje krzyżowe.
Bylica
Bylica występuje niemal wszędzie: na polach, w sadach, ogrodach, przy drogach, w okolicach zbiorników wodnych, a nawet na placach budowy. Niezwykle trudno uniknąć spotkania z nią, dlatego jest to jedno z najbardziej powszechnych uczuleń. Pyli szczególnie mocno latem – w lipcu i sierpniu. Alergeny pyłku bylicy wywołują odczyny krzyżowe z wieloma innymi alergenami roślinnymi.


Olcha
Olcha zaczyna kwitnąć jeszcze przed pojawieniem się liści. Jej pyłek produkowany jest w ogromnych ilościach i przenoszony razem z wiatrem. Kwitnie od lutego do początku kwietnia, ale największe jej stężenia są na przełomie lutego i marca. Alergeny pyłku olszy wykazują reakcję krzyżową z alergenami pyłków brzozy i leszczyny.
Pokrzywa
Pokrzywę można spotkać zarówno w miastach, jak i na terenach wiejskich. Kwitnie naprawdę długo – od maja do sierpnia, ale najbardziej dokuczliwa jest w miesiącach letnich: czerwcu, lipcu i sierpniu. W tym czasie alergicy mogą odczuwać nieprzyjemne objawy, choć ta roślina rzadko jest przyczyną ciężkiego uczulenia.
