Smog (z ang. smoke „dym”, fog „mgła”)

to zawiesina, która znajduje się w powietrzu i zawiera takie zanieczyszczenia jak pyły oraz gazy powstające przy spalaniu paliw kopalnych np. węgla, to również spaliny samochodowe i dymy z zakładów przemysłowych.

Rozróżnia się 2 rodzaje smogu: klasyczny (londyński) i fotochemiczny (typu Los Angeles) – ze względu na ich skład chemiczny i genezę powstania.

Smog klasyczny nazywany również smogiem kwaśnym lub smogiem londyńskim. Występuje w okresie od wczesnej jesieni do późnej wiosny, czyli w okresie grzewczym. Powstaje na skutek spalanie węgla i innych paliw stałych. Najbardziej odczuwalny jest w dużych aglomeracjach miejskich oraz w miejscach, gdzie większość gospodarstw domowych jest opalanych węglem lub jego tanimi substytutami.

Smog fotochemiczny to inaczej smog utleniający. Powstaje najczęściej w miesiącach letnich, kiedy temperatura powietrza jest bardzo wysoka (25-35st C), a na ulicach panuje duży ruch. Występuje w aglomeracjach miejskich na całym świcie np. w Krakowie, Łodzi, Poznaniu czy Warszawie, ale również w Santiago w Chile, Caracas w Wenezueli, Atenach w Grecji, w Pekinie w Chinach, Tokio w Japonii, czy we włoskim Rzymie.