Źródła powstawania alergii
Źródła powstawania alergii nie są do końca jasne. Zazwyczaj wskazuje się na kilka czynników, które są odpowiedzialne za pojawienie się alergii.
- uwarunkowania genetyczne – nawet 40% – 80% chorych skłonność do alergii odziedziczyło po swoich przodach. Prawdopodobnie wszyscy mamy genetyczną skłonność do alergii, jednak nie u wszystkich wystąpi choroba.
- sterylność – wszechobecna sterylność naszego otoczenia sprawia, że mamy mniejszy kontakt z substancjami, z którymi nasi przodkowie mieli stały kontakt. Higiena oraz nowe wzory zachowań wyeliminowały z naszego życia wiele czynników. Kiedy pojawiają się one w naszym otoczeniu, organizm reaguje na nie reakcją alergiczną. Potwierdza to występowanie pewnych alergii w krajach rozwiniętych, które prawie w ogóle nie występują w krajach biedniejszych i słabiej rozwiniętych.
- czynniki środowiskowe – od dłuższego już czasu obserwujemy znaczące zmiany, które mocno oddziałują na nasze środowisko naturalne m.in. na jakość powietrza, którym oddychamy. W naszym otoczeniu zaczęły dominować tworzywa sztuczne, żywność do produkcji której stosuje się substancje chemiczne, dym papierosowy, spaliny i pyły.
Alergie to choroby o bardzo szerokim spektrum objawów, dlatego wskazanie jednej przyczyny ich występowania jest właściwie niemożliwe.