Z czego składa się SMOG?
Za najbardziej szkodliwe dla zdrowia składniki smogu
Międzynarodowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała:
pył zawieszony (PM) – (PM10) i (PM2,5)
dwutlenek azotu (NO2)
dwutlenek siarki (SO2)
ozon w warstwie przyziemnej (O3)
Pył zawieszony to bardzo drobne cząstki stałe, unoszące się w powietrzu. Mogą to być drobiny kurzu, popiołu, sadzy oraz piasku, a także pyłki roślin, a nawet starte ogumienie, tarcze i klocki hamulcowe samochodów. Pył zawieszony dzielimy na pył gruboziarnisty (PM10) i pył drobny (PM2,5), w zależności od jego wielkości. PM10 to taki pył, który łatwo przenika do górnych dróg oddechowych i płuc. PM2,5 tworzą często substancje toksyczne np. związki metali ciężkich czy lotne związki organiczne. PM2,5 jest bardziej niebezpieczny dla zdrowia ponieważ trafia aż do pęcherzyków płucnych, a stamtąd może przenikać do krwi.
Tlenki azotu NO i NO2 – to grupa nieorganicznych związków chemicznych, za emisję których odpowiada przede wszystkim transport samochodowy.
Tlenki siarki, w tym SO2 – powstają m.in. w wyniku spalania paliw kopalnych. Łatwo rozpuszczają się w wodzie, w wyniku czego pojawiają się kwaśne deszcze, niszczące roślinność i budynki oraz powodujące korozję metali. Ozon w warstwie przyziemnej (O3) jest bezbarwnym gazem, wytwarzanym w wyniku reakcji chemicznej z zanieczyszczeniami (np. lotnymi związkami organicznymi LZO i NOX).